V Kalifornii zakázali robotov podobajúcich sa na ľudí, čo to znamená v praxi?

Ide o historický precedens, ktorý môže ovplyvniť celý budúci vývoj robotiky.

Autor: | Publikované: 3. októbra 2018
Článok obsahuje tieto témy:  , , , , , , , ,

Štát Kalifornia prijal nariadenie, ktoré zakazuje robotom, aby sa snažili napodobňovať ľudí. V prvom rade sa nová legislatíva dotýka umelej inteligencie a takzvaných botov, ktorí sa snažia v online komunikácii alternovať človeka. Vedľajším efektom nového nariadenia je ohrozenie vývoja robotov, ktorí sa vzhľadom a prejavom snažia podobať ľuďom.

 
Pod nové nariadenie sa podpísal aktuálny guvernér štátu Kalifornia Jerry Brown, ktorý je vo svojej funkcii od roku 2011. Cieľom novinky je, aby sa zabránilo ovplyvňovaniu spotrebiteľského správania ľudí na internete a tiež ovplyvňovaniu výsledkov volieb. Vláda sa tejto hrozby obáva oprávnene, žijeme v roku 2018, teda v čase, keď informačná vojna reálne ovplyvňuje politický život. Využívanie umelej inteligencie vo forme botov, ktorí v kontakte pôsobia dojmom, že sú človekom, by mohli zásadným spôsobom zmeniť verejné mienky, odhodlane šíriť falošné správy alebo inak konať v záujme platiaceho klienta.
Po novom budú musieť títo boti dať vždy najavo, že sú iba robotom, počítačom a nie človekom.
Kalifornia stanovuje precedens, ktorý je eventuálnym ohrozením vývoja humanoidných robotov. V posledných mesiacoch sa otvorene hovorí o ich využívaní ako prvých kontaktov v inštitúciách či nemocniciach, ako obsluhe v reštaurácii či dokonca ako o dokonale prispôsobiteľných sexuálnych hračkách.
 

Zdroj témy a informácií: designboom, Wikipedia: Jerry Brown
Foto: Screenshot z videa Harmony, The First AI Sex Robot | San Diego Union-Tribune

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Vybrané príspevky »

Pravidlá platné v obytnej zóne: parkovanie, pohyb detí, zvierat atď.

Obyvatelia obytných zón každý deň riešia spory ohľadne parkovania automobilov, pohybu chodcov či zvierat. Pre magazín Autoviny.sk som pripravil článok o tom, aké zákony platia pre motorové vozidlá, chodcov, deti, cyklistov či zvieratá v obytnej, pešej a školskej zóne.

, , , , , , , ...
4. marca 2019

Najnovšie príspevky