8 otázok pre Jozefa "Jofan" Kyselicu z Wiktor Leo Burnett

Jozef Kyselica (22) sa prezentuje pod značkou Jofan, ktorá je zároveň jeho osobnou prezývkou. Venuje sa grafickému dizajnu a momentálne pôsobí v agentúre dvadsaťročia Wiktor Leo Burnett. Jofana som oslovil vďaka jeho pestrému portfóliu, ktorým sa prezentuje na svojej vlastnej stránke jofan.sk a na Behance.net.
 
Jofana som sa spýtal našich osem otázok a prezradil niečo málo o tom, ako dlho sa venuje tvorbe, či mal na ňu predpoklady a v čom vidí zásadný rozdiel medzi prácou nezávislého a viazaného grafika.
 
jofan portfolio rozhovor 3digital.sk (1)
 
Jozef, môžete sa, prosím, stručne predstaviť?
Nazdar, moje meno je Jozef Kyselica (ale všetci ma volajú Jofan) a som kreatívny grafický dizajnér.
 
Ako dlho sa venujete grafickej tvorbe / dizajnu?
S „umením“ som v kontakte pomerne dlho, v podstate od malička, ale prevažne sa grafickému dizajnu venujem až posledné roky.
 
Mali ste na takúto prácu predpoklady alebo ste sa k nej dostali cez iné činnosti?
Neviem, či práve predpoklady, ale od škôlky som chodil na výtvarku a vždy ma bavilo si niečo čmárať (počas školských hodín napríklad), takže to malo celkom prirodzený spád 🙂
 
jofan portfolio rozhovor 3digital.sk (4)
 
Aké boli Vaše začiatky, s akým softvérom ste pracovali? Zmenil sa odvtedy Váš spôsob práce či softvér, s ktorým pracujete?
Môj prvý grafický softvér, s ktorým som sa stretol, bol Zoner Callisto a mal som asi 11 rokov. Potom som sa. našťastie, už priamo prepracoval ku Adobe balíku, takže Corel ma úspešne obišiel. Ták určitééé… stále sa niečo mení/pridáva/zjednodušuje/komplikuje, ale na najnovšie softvérové vychytávky prichádzam viac-menej náhodne :).
 
Ako vyzerá Váš bežný pracovný deň a kde nachádzate inšpiráciu pri tvorbe? 
No, už pár mesiacov som grafický dizajnér vo WLB a od bežného freelancerského pracovného dňa sa to líši hlavne v počte prespaných hodín. Teraz je môj pracovný deň rovnaký, ako u každého iného smrteľníka. A inšpirácia? Klasické klišé – inšpiráciu čerpám z ľudí okolo seba, rodiny, priateľov, priateľky, ale aj z internetového funny smogu, ktorý je nekonečným zdrojom inšpirácií.
 
Uvediete niekoľko Vašich bývalých a súčasných klientov?
Väčšinu zaujímavých vecí, na ktorých som pracoval, mám vo svojich portfóliách na behance/ dribble a jofan.sk, takže ak máte záujem, tak si ich môžete pozrieť tam. Nebudem vás nudiť 😉
(profil na behance: JofanDesign)
 
jofan portfolio rozhovor 3digital.sk (12)
jofan portfolio rozhovor 3digital.sk (11)
 
Máte v portfóliu projekt, na ktorý ste zvlášť hrdý?
Keď ste spokojný s vecami, ktoré robíte, tak je niečo zle. Hlavne preto, že vás to neposúva 😉 Ale pre mňa zatiaľ najzaujímavejšie pracovné skúsenosti boli promovať pre Samsung prvý Galaxy Note, na ktorom som po celom slovensku kreslil komiksové portréty ľudí a aktuálna práca vo WLB.
 
Aký máte názor na aktuálne trendy, napr. flat, holo, material design? Je nejaký, ktorý preferujete?
Tak, môj názor je taký, že robiť dizajn v aktuálne nastavených trendoch nie je ťažké. Ťažké je robiť veci tak, aby boli dlhodobo funkčné a snažím sa to praktizovať Aj keď ešte je predo mnou dlhá cesta, ktorá asi nikdy neskončí, pretože vždy je kam sa posúvať.
 
jofan portfolio rozhovor 3digital.sk (13)
jofan portfolio rozhovor 3digital.sk (10)
jofan portfolio rozhovor 3digital.sk (9)
jofan portfolio rozhovor 3digital.sk (8)
jofan portfolio rozhovor 3digital.sk (6)
jofan portfolio rozhovor 3digital.sk (7)
jofan portfolio rozhovor 3digital.sk (5)
jofan portfolio rozhovor 3digital.sk (3)