Elektrické skateboardy od Boosted, Yuneec a Airwheel

Sú jednoduché, praktické, takmer bezúdržbové a ideálne pre tínedžerov a mladých ľudí. Elektrické skateboardy možno na seba nepútajú takú pozornosť, ako elektrické skútre, bicykle alebo dvojkolesové segwaye, majú však veľký potenciál. Predstavujú novú generáciu vozidiel, ktoré využívajú dispozície elektrického pohonu naplno.

Elektrické skateboardy sa od tých klasických veľmi neodlišujú, na prvý pohľad dokonca žiadny rozdiel nespozorujete. Elektrický motor je totiž namotovaný na podvozku alebo priamo v kolesách, takže ani nie je viditeľný. Snáď jediná vec, ktorá upúta pozornosť, je samotná jazda na skateboarde – jazdí nezvyčajne rýchlo a jeho “vodič” sa nemusí odrážať nohami od zeme.
 
Maximálna rýchlosť elektrických skateboardov neraz presahuje 30 kilometrov za hodinu, teda môžeme hovoriť o potrebe uvedomovania si vlastnej zodpovednosti a taktiež potrebu osvojiť si aspoň základné pravidlá, ako sa správať počas jazdy. Na jedno nabitie prejdú elektrické skateboardy rôzne ďaleko, zásadným faktorom určujúcim dojazd je cena. Platím, že čím je skateboard drahší, tým je jeho dojazd lepší. Avšak aj tie najdrahšie dokážu na jedno nabitie prejsť asi iba 10 – 25  kilometrov, čo v praxi predstavuje asi 30 minút jazdy.
 
Prinášame vám zoznam niekoľkých elektrických skateboardov. Patria medzi tie drahšie, avšak keď sa už rozhodujete o kúpe niečo inovatívneho, zaujímavého a jedinečného, mali by ste počítať s vyššou nadobúdacou cenou.
 

booste dual+ (1)

Boosted Dual+

Boosted Dual+ (1318 €)

Fanúšikovia Caseyho Neistata vedia, ako má tento človek rád svoje dosky značky Boosted. Má na to dôvod, ide o predstaviteľa toho najlepšieho, čo trh s elektrickými skateboardmi ponúka. Model Boosted Dual+ je síce drahý, prehnane drahý, avšak disponuje presvedčivými technickými parametrami a moderným funkčným dizajnom. Dizajny od Boosted sú často kopírované, tak si v prípade nakupovania na internete dávajte pozor, aby ste nevyužili niektorú z nekorektných ponúk predajcov.

booste dual+ (1)

Boosted Dual+


Maximálna rýchlosť Boosted Dual+ je 35 km/h, na jedno nabitie prejde 11 kilometrov a jeho elektrický motor má výkon 2 kW.
 
yuneec  (1)

Yuneec E-Go Cruiser

Yuneec E-Go Cruiser (728 €)

Tento elektrický skateboard sa predáva za polovičnú cenu v porovnaní s Boosted Dual+, je však tiež považovaný za jeden z najlepších. Má atraktívny dizajn, bezdrôtový ovládač do ruky, maximálny dojazd takmer 30 kilometrov.
 

yuneec  (2)

Yuneec E-Go Cruiser


Ľudia na internete tento skateboard zvyčajne hodnotia pozitívne. Zaujal nás najmä komentár istého Američana, ktorý si Yuneec E-Go Cruiser kúpil aj napriek tomu, že s výškou 165 cm a váhou 117 kg nepatrí medzi typických majiteľov skateboardov. Aj napriek svojím proporciám bol spokojný s výkonom, rýchlosťou a aj výdržou Yuneecu, čo znamená, že ľudia s nižšou hmotnosťou by mali byť celkom spokojní.
 
Na druhej strane, iní pripomínajú negatívnu skúsenosť v prípade poruchy. Istý komentujúci spomína, ako si kúpil dva tieto elektrické skateboardy a po dvoch mesiacoch nefungoval ani jeden, pričom sa nevedel dopracovať k serióznemu servisu. Taký je údel asi všetkých produktov vyrábaných v kdesi v Ázii.
 
airwheel m3 (1)

Airwheel M3

Airwheel M3 (450 €)

Elektrický skateboard s bezdrôtovým ovládačom, terénnymi kolesami, vysokým podvozkom a relatívne nízkou cenou. Tento skateboard sa nám spomedzi ostatných celkom pozdáva, pretože v sebe kombinuje skoro všetko to, čo od malého univerzálneho dopravného prostriedku očakávame.
 
Airwheel M3 sa trocha podobá na Maverix USA Boarder X, ten však ponúka ešte väčšie kolesá. Aj Airwheel však umožňuje jazdu miernym terénom, napríklad trávnikom, nespevnenou poľnou cestou a podobne. Kolesá majú priemer 4,5 palca, baréria disponuje kapacitou 162,8 Wh, maximálny dojazd sa pohybuje niekde medzi 25 až 30 kilometrami na jedno nabitie. Najvyššia rýchlosť jazdy na elektromotor je 19 kilometrov za hodinu, čo považujeme za primerané.
 

Airwheel M3

Airwheel M3